Czym się kierować przy wyborze firanki do pokoju dziecka?

Wybór firanek do pokoju dziecięcego - o czym warto pamiętać?

Urządzenie pokoju dla dziecka jest bardzo ważne. Dobierając meble i dodatki, należy przede wszystkim mieć na uwadze to, żeby zapewnić dziecku komfort i poczucie prywatności. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich firan. To jakie będą się sprawdzały w danym pomieszczeniu, częściowo zależy od widoku za oknem. Jeżeli widoczne są korony drzew czy błękit nieba nie trzeba specjalnie zasłaniać tego uspokajającego widoku. Jeżeli jednak za oknem maluch może obserwować ruchliwą ulicę warto ją zasłonić. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że na małe dzieci niezbyt dobrze działa zbyt wiele widocznych z zewnątrz bodźców - te mogą je rozpraszać i wywoływać uczucie niepokoju. W takich przypadkach najlepsza będzie firana o mocno zwartej strukturze.

Doświetlenie pokoju a wybór firany

Wybierając firanę, należy mieć na względzie nie tylko widok za okien, ale i doświetlenie pokoju, a konkretnie kierunek padania promieni słonecznych. Firana powinna przepuszczać optymalną ilość światła i dobrze je rozpraszać.

Estetyczna i praktyczna

Jakie firanki do pokoju dziecka wybrać? Przede wszystkim takie, które będą nie tylko estetyczne, ale i praktyczne w użytkowaniu, a przede wszystkim bezpieczne dla dziecka.

Firanki w dziecięcym pokoju zdejmowane są bardzo często (znacznie częściej niż w innych pomieszczeniach), dlatego też warto zadbać o wybór modeli łatwych w zakładaniu/zdejmowaniu. To przede wszystkim duże ułatwienie dla rodziców, szczególnie gdy mają w domu dziecko z alergią na kurz. W takim przypadku ważne jest jak najczęstsze pranie materiałowych dodatków, w tym firan.

Jaka długość firanki sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

W przypadku pokoju dziecięcego zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą krótkie firmany, sięgające do parapetu. Te długie układane na ziemi, choć wyglądają efektownie, nie są bezpieczne szczególnie dla maluchów - dziecko może się w czasie zabawy w nie zaplątać i ściągnąć sobie na głowę karnisz, co może skończyć się poważnym i bolesnym wypadkiem.

Firanki krótkie, sięgające parapetu są znacznie bezpieczniejsze, a przy tym odpowiednio dobrane mogą wyglądać estetycznie, nadając pokojowi dziecka przytulności.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment