Czym się różni firana a zasłona?

Firana — czym jest i gdzie się ją wykorzystuje?

Firana to najczęściej delikatna, półprzezroczysta i zwiewna tkanina, która zakrywa okno, jest integralnym elementem dekoracji wnętrz i co równie ważne — odbija światło. Zdecydowana większość firan jest wyprodukowana w kolorze białym, dzięki czemu szybko rozjaśniają pomieszczenia, budują w nich przyjemny klimat i zapewniają prywatność ich mieszkańcom. Najczęściej firanki produkuje się z woalu, ale też z tworzyw sztucznych i samych nitek. Dzięki temu łatwo można wybrać model, który będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Najczęściej spotykanymi w sprzedaży są firany do salonu, ale można też zapoznać się z rozwiązaniami dedykowanymi dla kuchni, sypialni, korytarzy i przedpokojów. Alternatywą dla firan (i zasłon) są tak zwane firano zasłony. Czasem zamiennie nazywa się je "inbeetweenami". Stosuje się je zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na zawieszenie klasycznych zasłon i konieczne staje się wprowadzenie rozwiązań łączonych.

Zasłona — cechy i sposób wykorzystania w aranżacji

Zasłony — jak sama nazwa wskazuje — to materiał służący do zasłaniania okien. Z tego też względu jest on grubszy, cięższy i bardziej zróżnicowany pod kątem kolorystycznym. Oznacza to, że po zaciągnięciu zasłon w dzień, w pomieszczeniu będzie od razu ciemniej. Produkuje się je najczęściej z dość ciężkich i gęsto tkanych materiałów (m.in. z weluru). W sprzedaży są dostępne różne rodzaje zasłon, w tym cienkie, grube, zaciemniające, wzorzyste i o bardzo rozbudowanej fakturze. Znalezienie idealnego produktu dla siebie nie jest wcale takie trudne, gdyż w sprzedaży są dostępne modele o dużym stopniu różnorodności.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się zasłony? Zwykle wiesza się je w salonie lub sypialni. Hitem ostatnich lat są tzw. zasłony krótkie, które świetnie sprawdzą się np. w kuchni. Można je też łączyć z roletami rzymskimi i plisowanymi. Jedynym ograniczeniem przy projektowaniu takiej kompozycji jest indywidualna wyobraźnia.

Jak widać, zasłony i firany to dwa zupełnie odrębne elementy domowej aranżacji. Razem tworzą one wspólną całość, choć można je zawiesić osobno. Ważne, aby wprowadzały do wnętrza odpowiedni klimat, nastrój i wypełniały go światłem, a także różnymi, wielobarwnymi odcieniami.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment