Jak dopasować obrus do stołu?

Jak dopasować obrus – stół kwadratowy, stół okrągły

Jeśli chodzi o to, jak dobrać obrus, to jest to coś więcej, niż się wydaje. Obrus, wbrew pozorom, nie jest uniwersalnym nakryciem stołu. Tak naprawdę do każdego stołu powinniśmy osobno wybrać obrus do salonu. Mało tego, jeśli stół jest złożony, potrzebujemy co najmniej dwóch różnych obrusów (najczęściej tyczy się to stołów prostokątnych). Pogląd, że przy złożonym stole obrus może wisieć bardziej po bokach, nie jest słuszny. Nawet jeśli nie planujemy sadzać gości na blatach stołu, takie nakrycie będzie wyglądało bardzo nieestetycznie. Stół owalny rządzi się tymi samymi zasadami co stół kwadratowy i prostokątny. Mierzymy długość i szerokość, przy czym w przypadku stołu owalnego uwzględniamy największe odległości.
Jeśli chodzi o stół okrągły, to kwestia ta przedstawia się zupełnie inaczej. Tutaj musisz zmierzyć tylko jeden wymiar - średnicę swojej okrągłej jadalni. Na taki stół można położyć obrus kwadratowy lub prostokątny i nie będzie to błąd - ale lepszy efekt uzyskamy, jeśli zamówimy nakrycie do jadalni okrągłej na wymiar, pozwoli to dobrać odpowiedni rozmiar obrusu.

Ile może zwisać obrus na blacie stołu?

Wieszanie obrusu na stole rządzi się ściśle określonymi zasadami. Dekoratorzy wnętrz radzą, aby zwis nie przekraczał 25 cm i nie był mniejszy niż 15 cm. Za optymalną długość zwisu uznaje się 20 cm. Jednak ścisłe trzymanie się tej reguły może nas zaprowadzić na manowce, ponieważ zależy ona od wysokości krzeseł i stołu. Przede wszystkim obrus nie może sięgać do siedzisk krzeseł. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale również bezpieczeństwa. Na ogół, gdy siadamy przy stole, nie zastanawiamy się, czy musimy uważać na zwisający obrus - po prostu zajmujemy miejsce i wsuwamy się w nasze krzesło. Jeśli obrus zwisa zbyt nisko, możesz go przypadkowo pociągnąć za sobą razem ze wszystkimi naczyniami i sztućcami!

Jakie obrusy powinny się znaleźć w każdym domu?

Jeśli już po liczymy rozmiar obrusu, tak żeby zwisał odpowiednio za blat stołu, to musimy zdecydować jaki obrus kupić. Warto zwrócić uwagę na obrusy plamoodporne, które łatwo będzie się czyścić, pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo w każdym domu powinien znaleźć się co najmniej jeden obrus odświętny.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment