Firanki wciąż pozostają ważnym elementem wystroju naszych wnętrz. Nadają one pomieszczeniom przytulność, lekkość i niezwykły styl. Choć alternatywą dla tych tkanin są dziś najczęściej rolety lub plisy, to jednak wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić wnętrza bez firanek. Aby prezentowały się one w pełni okazale, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, która pozwoli zachować ich świeżość i śnieżnobiały wygląd.

Pranie firan

Tkaniny, które długo wiszą w pomieszczeniach, pod wpływem osiadającego się na nich kurzu lub innych zanieczyszczeń, np. dymu papierosowego, mogą szarzeć lub żółknąć. Często zastanawiamy się, czy zdołamy samodzielnie przywrócić ich pierwotną biel czy może też powinniśmy zdecydować się na nowe firany. Jednakże ich pranie i wybielanie nie jest trudnością skomplikowaną, wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, by nasze tkaniny doskonale się prezentowały.

Firanki warto prać ręcznie, by zachować ich pierwotny wygląd. Doskonale sprawdzą się delikatne detergenty, także mydło. Jeżeli nie obawiamy się zaciągnięcia na firanach to, np. te wykonane z tkanin sztucznych, możemy uprać w pralce, w temperaturze 30°C, bez wirowania. Pamiętajmy jednak, że niektóre rodzaje materiałów, jak len czy bawełna, pierzemy wyłącznie ręcznie, delikatnie wygniatając tkaninę.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Aby tkaniny były śnieżnobiałe, zazwyczaj nie wystarczy zwykłe pranie. Często zastanawiamy się czym wybielić firanki, by odzyskać ich blask, i czy konieczne do tego są silne detergenty wybielające. Istnieją jednak sprawdzone domowe sposoby na to, by uzyskać efekt pięknej bieli.

Wybielanie firanek - roztwór z soli kuchennej

To prosty i tani sposób na zszarzałe firanki. Należy zmieszać 130 gramów soli kuchennej z 5 litrami wody, a następnie zamoczyć w tym wcześniej wypraną i wypłukaną firankę.

Wybielanie firan - sok z cytryny

Przed upraniem firan warto namoczyć je w wodzie z dodatkiem cytryny, dzięki czemu tkaniny odzyskają nie tylko biel, ale i będą przyjemnie pachnieć.
Soda oczyszczona
Możemy także wybielić firanki w pralce, bez konieczności namaczania, dodając jedynie łyżeczkę sody bezpośrednio do prania.

Wybielanie firanek - ocet

Sprawdzi się on w przypadku tkanin sztucznych. Pół szklanki octu dodajemy do prania, przez co tkaniny dodatkowo zyskają sztywność i nie będą się elektryzować.

Wybielanie firan -proszek do pieczenia

Równie prostym sposobem na zszarzałe firanki jest użycie proszku do pieczenia, w proporcji 1 opakowanie na 5 litrów wody. W tak przygotowanym roztworze możemy płukać tkaniny do 15 minut przed praniem, lub – jeżeli mamy mało czasu – dodać proszek do pieczenia bezpośrednio do prania.

Jak zachować biel firanek na dłużej?

Aby nasze firanki dłużej zachowały czystość i świeżość warto zadbać o właściwe ich przechowywanie. Tkaniny te powinno przechowywać się w ciemnych i suchych miejscach. Warto włożyć je w niebieski papier, który zapobiegnie działaniu czynników zewnętrznych, a nasze firany po wyjęciu szafy będą nadal świeże i czyste. Częste czyszczenie naszych firan jest równie istotne. Nie czekajmy do momentu, kiedy będą one znacznie poszarzałe i zakurzone. Wcześniejsza interwencja pozwoli na łatwe pozbycie się zabrudzeń.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili