Jakie firanki do małych okien wybrać?

Spis treści

Pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka czy nawet pokój dziecięcy często wyposażone są w stosunkowo małe okna. Znalezienie odpowiednich zasłon do tych okien czasami nie jest takie proste. W takim przypadku mało światła wchodzi do pokoju, często nie chcemy ograniczać światła zasłonami. Planując dekoracje okienne do tego typu pomieszczeń warto zadbać o odpowiednie firany. Dla tego typu pomieszczeń idealne mogą być  krótkie firanki. Krótka firana to perfekcyjny wybór do małych pomieszczeń, gdzie mogą znajdować się tylko małe okna.

Lekkie, przezroczyste lub półprzezroczyste tkaniny zasłonowe, takie jak woal lub tiul, są tu bardziej odpowiednie. Nadal pozwalają one na wpadanie wystarczającej ilości światła do pomieszczenia, ale uniemożliwiają wścibskim sąsiadom zbyt intensywne zaglądanie do środka. Przezroczyste zasłony można połączyć na przykład z zasłonami nieprzezroczystymi, które są zaciągane tylko wieczorem i w nocy.

Inną kwestią do rozważenia jest wybór zasłony dla małych okien i dobór odpowiedniego rozmiaru zasłony. Długie zasłony i różnorodne dekoracje często sprawiają, że okno wygląda na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Ograniczenie się do mniej wyszukanych akcesoriów może być w tym przypadku lepszą alternatywą.

Wąskie zasłony, takie jak zasłony szybowe, zasłaniają tylko część okna. Ma to nie tylko tę zaletę, że do pomieszczenia wpada więcej światła, małe okna wydają się też optycznie większe. Wybór różnych zasłon jest bardzo duży. Czy to z jasnego białego materiału, czy z kolorowego, zdobione haftem lub przyciągającymi wzrok wzorami. Różnorodność akcesoriów tekstylnych nie pozwala na nudę. Małe wzory, nawiasem mówiąc, są bardziej odpowiednie dla małych tkanin niż większe ozdoby. Również możesz rozważyć zasłony szyte na miarę, możesz sam skonfigurować odpowiednie firanki na wąskie okno. Firany na małe okna powinny być lekkie, zwiewne i szykowne.

Małe okna są naprawdę duże - z odpowiednimi zasłonami i firankami

Jak wybrać odpowiednie firany gotowe na wąskie okno i sprawić, by wyglądały na większe?

Pomysły na firanki do okien - wpuść światło! Jasne, wypełnione światłem pomieszczenie poprawia nasz nastrój i sprawia, że czujemy się swobodnie. Pokój z małymi oknami nie powinien być zbytnio zaciemniony, aby nadal wpadała do niego wystarczająca ilość światła. Dlatego wybierając gotowe zasłony do małych okien, lepiej zostawić ciężkie lub kolorowe tkaniny, chyba że ważna jest dla Ciebie dobra ochrona prywatności.

Optymalna tkanina - zwiewne krótkie firany do małych okien

Wybierając firanki do małych okien najlepiej jest używać tkanin, które są lekkie, przejrzyste i jasne, jak to tylko możliwe. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

- Wybieraj przezroczyste lub półprzezroczyste tkaniny zasłonowe, takie jak woal lub tiul, aby zrealizować swoje pomysły na zasłony na małe okno. Wpuszczają one wystarczająco dużo światła do pomieszczenia, a mimo to zapewniają pewien stopień prywatności.

- Żakard i poliester to również popularne materiały na zasłony panelowe. Są one w dużej mierze nieprzezroczyste, ale nie ciemnieją zbytnio.

- Jeśli chcesz zasłony okienne z wzorami, to lepiej zdecydować się na dyskretne, delikatne wersje zamiast dużych ornamentów.

- Czy wolisz ciężkie tkaniny do swojego projektu okna? Ułóż je z boku okna tak, aby było ledwie zasłonięte i zamykaj je dopiero wieczorem.

Rolety rzymskie do okien

Rolety rzymskie stanowią alternatywę dla tradycyjnych zasłon i i firanek. Przewiewne tekstylia domowe są dostępne w wąskich rozmiarach i dlatego idealnie nadają się do okien. Można je regulować w pionie i w ten sposób zawsze dopasować do odpowiednich warunków oświetleniowych. Czasami pokrywają one całą powierzchnię okna, czasami tylko część. Są one przymocowane albo jak zasłony szybowe do prętów szybowych lub do karniszy z wewnętrznym systemem szynowym.

Mocowanie zasłon szybowych

Do mocowania zasłon szybowych najlepiej nadają się drążki Vitragen lub drążki kawiarniane. Oba warianty mocowane są bezpośrednio do ramy okiennej, albo za pomocą wkrętów wkręcanych w ramę, albo za pomocą samoprzylepnych haczyków. To ma zaletę że zasłona tkanina no jest w sposobie gdy ty otwierasz okno.

Jeżeli chcesz udekorować niewielkie okno zapraszamy do skorzystania z naszej oferty firan do salonufiran do kuchni oraz firan do pokoju.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili