Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasłon?

Jak wybrać odpowiednią długość zasłon?

Zasłony krótkie czy długie, które będą prezentowały się lepiej? Specjaliści od urządzania wnętrz polecają wybierać modele długie, kończące się około 1-2 cm nad podłogą. Jeżeli nie mamy w planach zasłaniania okien, warto stawiać na bardzo dekoracyjne modele opierające się o podłogę lub leżące na niej.
Jak ustalić długość zasłon? W tym celu należy zmierzyć odległość od podłogi do środka karnisza. Przy ustalaniu długości należy mieć na względzie także sposób, w jaki zasłony będą zawierzone na karniszu. Te, które będą wieszane na przelotkach, czy haczykach zawsze powinny być o kilka centymetrów dłuższe niż te mocowane za pomocą żabek.

Jak dopasować szerokość zasłony?

Wybierając szerokość zasłony, należy pamiętać o tym, że nie jest ona zależna od szerokości okna a karnisza. To ważne, by zasłaniały nie tylko okna, ale również ściany. Nieestetyczne prześwity nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie, dlatego należy pamiętać o tej prostej, ale bardzo ważnej zasadzie. Należy wspomnieć także o tym, że marszczenia zasłon prezentują się bardzo estetycznie, dlatego też im gęstsze marszczenia chcemy uzyskać, tym szerokość zasłony powinna być odpowiednio większa.

Jaki materiał na zasłony sprawdzi się najlepiej?

Zasłona na okno, by prezentowała się dobrze, musi mieć nie tylko odpowiednią długość i szerokość, ale również powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Możliwości jest sporo, a wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Stawiając na rozwiązania uniwersalne sprawdzające się o każdej porze roku, warto wybierać na zasłony tkaniny typu blackout, z których wykonywane są przede wszystkim zasłony zaciemniające. Te chronią nie tylko przed promieniami słonecznymi (to bardzo przydatne w okresie letnim), ale również dość dobrze radzą sobie z wytłumieniem dochodzących z zewnątrz hałasów czy termoizolacją.
W przypadku podziału dekoracji pomieszczenia na lato i zimę, gdy jest ciepło, warto stawiać na zasłony z lekkich materiałów. Najlepsza będzie bawełna, mikrowłókno oraz perkal. Zimną natomiast nadając wnętrzu przytulnego charakteru, warto wybierać zasłony z welwetu, weluru, ewentualnie żakardu.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili