Jak łączyć firany z zasłonami?

Nie bez przyczyny każdy remont kończy się na dekorowaniu okien. Odpowiedni wybór zasłon i firan dopełnia aranżacji i wieńczy dzieło. Jak właściwie dobrać połączenie firan i zasłon? Jak ważne jest łączenie kolorów, wzorów, faktur i tkanin.

Właściwy dobór kolorów

Piękne i praktyczne zasłony ożywią wnętrze każdego pomieszczenia. Firankizasłony powinny się uzupełniać, wówczas okno będzie stanowiło jedną kompozycję. Odpowiednio dobrany kolor dekoracji okna przyciąga uwagę, wspiera ideę całego wnętrza. Szczególnie ważne jest to w chwili kiedy wybieramy firanki do salonu.

  • Neutralny kolor zasłon dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu, a kombinacje kremowe firany i beżowe zasłony to bardzo bezpieczny wariant.

  • Do jasnych firan z wyrazistym ornamentem wybierz zasłony zaciemniające w neutralnym kolorze.

  • Klasykiem we wnętrzu są białe firanki z kontrastującymi, wyrazistymi kolorami. Bordowe, niebieskie, turkusowe, zielone zasłony, w tym zasłony krótkie, podkreślą biel firan. Ważne jest, aby pamiętać, że projekt okna powinien korelować stylem i barwami z wnętrzem pokoju.

  • Pomarańczowy i zbliżone do niego odcienie są uważane za kolor uniwersalny. Doskonale łączą się one z innymi kolorami. Firanka na małe okno w odcieniach pomarańczy doskonale operuje światłem dziennym.

Jak dopasować tkaniny zasłon i firan?

Przy wyborze zasłon i firan brany jest pod uwagę stopień oświetlenia, powierzchnia, elementy wykończenia i przeznaczenie pomieszczenia. Ważne jest jednak, aby przestrzegać elementarnych zasad w komponowaniu dekoracji okien.

Oto kilka najistotniejszych:

· Nie łącz naturalnego materiału z jego syntetycznym odpowiednikiem. Nieudane jest połączenie lnianej zasłony z firanką imitującą tkany len.

· W kompozycji dekoracji okna konieczne jest użycie materiałów o podobnym składzie. Tak więc gęsta satyna lub tafta pasują do szyfonu, ale nie wyglądają dobrze z naturalnym lnem lub perkalem. Satyny, jedwabiu i innych gładkich tkanin nie łączy się z tkaninami ażurowymi.

Wybierając tkaniny o podobnej teksturze, możesz łączyć je pod względem gęstości i możliwości układania, eksperymentować z drukowanymi nadrukami lub haftem.

Podsumowanie

Połączenie kolorów zasłon i firan to złożony proces, który wymaga znajomości podstaw koloru i zrozumienia różnic między tkaninami. Jeśli na etapie tworzenia kompletu zasłon i firan masz jakiekolwiek trudności, zawsze możesz zasięgnąć porady specjalisty.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili