Nie bez przyczyny każdy remont kończy się na dekorowaniu okien. Odpowiedni wybór zasłon i firan dopełnia aranżacji i wieńczy dzieło. Jak właściwie dobrać połączenie firan i zasłon? Jak ważne jest łączenie kolorów, wzorów, faktur i tkanin.

Właściwy dobór kolorów

Piękne i praktyczne zasłony ożywią wnętrze każdego pomieszczenia. Firanki i zasłony powinny się uzupełniać, wówczas okno będzie stanowiło jedną kompozycję. Odpowiednio dobrany kolor dekoracji okna przyciąga uwagę, wspiera ideę całego wnętrza. Szczególnie ważne jest to w chwili kiedy wybieramy firanki do salonu.

  • Neutralny kolor zasłon dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu, a kombinacje kremowe firany i beżowe zasłony to bardzo bezpieczny wariant.

  • Do jasnych firan z wyrazistym ornamentem wybierz zasłony zaciemniające w neutralnym kolorze.

  • Klasykiem we wnętrzu są białe firanki z kontrastującymi, wyrazistymi kolorami. Bordowe, niebieskie, turkusowe, zielone zasłony, w tym zasłony krótkie, podkreślą biel firan. Ważne jest, aby pamiętać, że projekt okna powinien korelować stylem i barwami z wnętrzem pokoju.

  • Pomarańczowy i zbliżone do niego odcienie są uważane za kolor uniwersalny. Doskonale łączą się one z innymi kolorami. Firanka na małe okno w odcieniach pomarańczy doskonale operuje światłem dziennym.

Jak dopasować tkaniny zasłon i firan?

Przy wyborze zasłon i firan brany jest pod uwagę stopień oświetlenia, powierzchnia, elementy wykończenia i przeznaczenie pomieszczenia. Ważne jest jednak, aby przestrzegać elementarnych zasad w komponowaniu dekoracji okien.

Oto kilka najistotniejszych:

· Nie łącz naturalnego materiału z jego syntetycznym odpowiednikiem. Nieudane jest połączenie lnianej zasłony z firanką imitującą tkany len.

· W kompozycji dekoracji okna konieczne jest użycie materiałów o podobnym składzie. Tak więc gęsta satyna lub tafta pasują do szyfonu, ale nie wyglądają dobrze z naturalnym lnem lub perkalem. Satyny, jedwabiu i innych gładkich tkanin nie łączy się z tkaninami ażurowymi.

Wybierając tkaniny o podobnej teksturze, możesz łączyć je pod względem gęstości i możliwości układania, eksperymentować z drukowanymi nadrukami lub haftem.

Podsumowanie

Połączenie kolorów zasłon i firan to złożony proces, który wymaga znajomości podstaw koloru i zrozumienia różnic między tkaninami. Jeśli na etapie tworzenia kompletu zasłon i firan masz jakiekolwiek trudności, zawsze możesz zasięgnąć porady specjalisty.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili