Jak prać firanki?

Pranie firanek to jeden z obowiązków, który co jakiś czas należy wykonać, aby cieszyć się piękną i przede wszystkim czystą oprawą okien czy drzwi balkonowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o pranie białych tkanin proces ten jest bardzo istotny, bo jak wiemy utrzymać śnieżnobiały kolor nie jest wcale tak łatwo. Jak więc przygotować się do prania firan? Robić to w pralce czy postawić na pranie ręczne?

W czym moczyć firany przed praniem?

Niektórzy zastanawiają się czy ten etap rzeczywiście jest niezbędny. Oczywiście, że możemy go pominąć, ale uzyskany efekt z pewnością nie będzie zadowalający. Dzieje się tak dlatego, że firany zbierają i gromadzą w sobie mnóstwo zanieczyszczeń. Osadza się na nich kurz, narażone są na wszelkie pojawiające się zapachy.

Dym papierosowy czy tłuszcz powstający podczas gotowania również osadza się na materiale firan. Mogą również stracić swój kolor przez działanie promieni słonecznych. To wszystko sprawia, że doprowadzenie firanki to pierwotnego stanu wymaga nieco wysiłku. Przed praniem firanek konieczne jest ich kilkugodzinne moczenie w letniej wodzie. Temperatura wody nie może przekroczyć 40 stopni. Równie ważne jest dobranie odpowiednich detergentów do procesu namaczania.

W zależności od stanu Twoich firanek i tego na jakie czynniki były narażone powinieneś użyć innych środków. Jeżeli na materiale są tłuste plamy dobrze sprawdzi się zwyczajny płyn do mycia naczyń, dodaj kilka kropel do wody i pozostaw na dłuższy czas. Jeżeli firany pożółkły postaw na sodę oczyszczającą lub detergent wybielający. Natomiast w przypadku lekko zabrudzonej od kurzu tkaniny wystarczy zamoczenie w samej wodzie.

Pranie firan w pralce, czy to bezpieczne?

Tak, ale należy to zrobić we właściwy sposób. Pogniecione firanki niezbyt dobrze się prezentują, a ich prasowanie jest dość czasochłonne. Co zatem zrobić, aby temu zapobiec? Przed włożeniem firany do bębna złóż ją w kostkę oraz zabezpiecz siateczkowym workiem. Jeśli takiego worka nie posiadasz, możesz wykorzystać zwykłą poszewkę na poduszkę. Sprawdzi się równie dobrze.

Bardzo istotne jest również dobranie odpowiedniego programu. Są pralki, które mają wbudowane funkcje prania firan, które automatycznie dostosowują parametry prania. Jeśli takiej pralki nie posiadasz, nic nie szkodzi. Wystarczy, że ustawisz pranie ręczne lub program do delikatnych tkanin z odpowiednią temperaturą, czyli 30-40 stopni i dodasz proszek do prania z dodatkiem sody oczyszczonej.

Ważne jest też, aby ograniczyć wirowanie oraz skrócić czas prania, 30 minut w zupełności wystarczy. W przypadku bardzo delikatnych materiałów bezpieczniej jest wyprać firany czy zasłony ręcznie. Jeśli chodzi o suszenie, najlepiej pozostawić je do wyschnięcia na karniszu.

Podziel się tym postem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili