Jak zamontować karnisz?

Aby zamontować karnisz, wcale nie trzeba wzywać fachowa. Z powodzeniem można zrobić to samemu. Trzeba się jednak do tego zadania odpowiednio przygotować, przede wszystkim poprzez skomplementowanie potrzebnych narzędzi. Jak dokładnie wygląda prawidłowy montaż karniszy?

Montaż karnisza – jak się przygotować?

Kupując karnisz, należy zwrócić uwagę na wiele czynników jak rodzaj zakończeń, sposób mocowania, materiał wykonania i barwa. Powinien on wpasowywać się w aranżację pomieszczenia, a zarazem cechować się trwałością oraz solidnością wykonania. Należy także zastanowić się, czy bardziej odpowiada nam model montowany do sufitu, czy do ściany.

Mając już karnisz, można przygotować się do jego zainstalowania. W tym celu należy przygotować kilka narzędzi: miarkę, poziomicę, wiertarkę, kołki rozporowe (często są w zestawie z karniszem) oraz śrubokręt. Przyda się ołówek, który pozwala zaznaczyć punkty do wiercenia oraz odkurzacz, za którego pomocą można się pozbyć wiórów, które powstają w wyniku wiercenia.

Montowanie karnisza krok po kroku

Aby zamontować karnisz, warto podzielić sobie pracę na kilka etapów.

  1. Na początku należy zmierzyć szerokość okna oraz długość karnisza. Należy dopasować go tak, aby symetrycznie wystawał z obu stron okna. Punkty do wiercenia najlepiej jest zaznaczyć ołówkiem.W miejscu zawieszenia karnisza zaleca się narysowanie linii ołówkiem z użyciem poziomicy.
  2. Kolejny krok to wywiercenie otworów w zaznaczonych miejscach. To ważne, aby były one około 5-10 mm większe od kółek rozporowych. Jeśli karnisz jest długi, zaleca się przewidzieć także miejsce dla wspornika w jego środku.
  3. Kolejne zadanie w montażu karnisza to oczyszczenie dziur z wiór i drobinek za pomocą odkurzacza. Potem można umieścić w nich kołki rozporowe za pomocą śrubokręta.
  4. Kołki rozporowe pozwalają na przymocowanie wsporników za pomocą ślub.
  5. Na sam koniec można już zamontować karnisz na wspornikach.

Montaż karnisza bez wiercenia

Montaż możliwy jest także bez wiercenia. To dobre rozwiązanie w przypadku karnisza rozporowego. Należy dopasować go do wnęki okiennej i zaznaczyć na ścianie miejsce umieszczenia kołków. Następnie trzeba zainstalować go między ścianami na rozpór, posiłkując się specjalistycznym klejem, który wcześniej został nałożony na wsporniki. Do karnisza od razu przypiąć można firankę. Aby jednak ocenić trwałość montażu, trzeba odczekać około doby. Jest to czas pozwalający na weryfikację, czy spoiwo wytrzymało obciążenie spowodowane drążkiem oraz tkaniną.

Jak widać, montaż karnisza nie jest niczym skomplikowanym. Do przeprowadzenia instalacji potrzeba jednak odpowiednich narzędzi. Równie ważne jest to, aby starannie odmierzyć miejsce na karnisz. Niektóre osoby mają czasem problem z wywierceniem właściwego otworu. Do czynności trzeba więc podjeść na spokojnie i z odpowiednim skupieniem. To powinno w zupełności wystarczyć. Aby zamontować karnisz, nie trzeba specjalnych umiejętności. Może to zrobić w zasadzie każdy, kto się odpowiednio do tego przygotuje.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment