Jak zamontować zasłony na tarasie

Montaż zasłon na tarasie w domach i mieszkaniach jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dekoracyjnym. W zależności od typu zasłon (w tym różnych kategorii zewnętrznych i wewnętrznych osłon okien balkonowych i tarasowych montowanych na świeżym powietrzu) stosowane są różne metody montażu. Najbardziej nowoczesne metody montażu zasłon na tarasach są proponowane przez renomowanych producentów tego rodzaju rozwiązań tarasowych.

Wybór odpowiednich zasłon tarasowych

Prawidłowe i skuteczne montowanie takich rozwiązań jak zasłony balkonowe jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju zastosowanych materiałów. W przypadku zasłon zewnętrznych ważna jest jakość wykonania, kolorystyka oraz gramatura tkaniny (ciężkie lub lekkie zasłony), aby odpowiednio zamontować zasłony. Należy zwracać uwagę, czy materiał jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych: przede wszystkim deszczu, wiatru i działania promieni słonecznych. W przypadku zasłon dekoracyjnych (w tym takich jak kolorowe zasłony) cenione są rozwiązania z tkanin takich jak blackout i wielu innych. Lekkie materiały (np. białe zasłony) są wybierane zazwyczaj przy dobrze osłoniętych, niewielkich tarasach, a materiały o solidniejsze gramaturze są polecane w przypadku dużych balkonów i odsłoniętych tarasów lub altan.

Różne metody montażu zasłon na tarasach

W zależności od parametrów tarasów, rodzaju zastosowanych materiałów na zasłony oraz charakteru elewacji odpowiednio stosowane są różne metody, oraz propozycje, jak zamontować zasłony. Do najbardziej popularnych należą:

  • montaż z wykorzystaniem karniszy,
  • zastosowanie szyn podsufitowych (aluminiowych lub wykonanych z PCV),
  • wykonanie montażu bez konieczności stosowania inwazyjnych wierceń.

Montaż z wykorzystaniem karniszy

Jest to metoda popularna przede wszystkim wśród właścicieli tarasów i balkonów, które posiadają odpowiednie belki wspierające zadaszenie, na których można zawiesić zasłony. Zastosowanie klasycznych karniszy rurkowych jest bardzo łatwe w montowaniu do belek przy użyciu klasycznych metod. Istnieje możliwość skorzystania z gotowych karniszy, jak też z produktów wykonanych we własnym zakresie. Do tego celu wykorzystywane są specjalne aluminiowe rurki i haczyki do trwałego montażu karnisza. Własnoręcznie wykonany karnisz może być także wzmocniony za pomocą taśmy zaciskowej. Do tego rodzaju prac wystarczą klasyczne narzędzia, przy pomocy których można zamontować zasłony (poziomica, wiertarka itp.). Karniszy z żabkami są także dobrym rozwiązaniem, choć istnieje większe ryzyko zerwania zasłon przez wiatr niż w przypadku solidnych karniszy z przelotkami.

Montaż z wykorzystaniem szyn podsufitowych

Jest to idealne rozwiązanie do balkonów i tarasów z zadaszeniem. Dzięki temu jest możliwość montażu szyny do ściany, a nie do sufitu. Obecnie w sprzedaży znajdują się bardzo solidne wersje szyb z PCV oraz z atrakcyjnego wizualnie aluminium. Do tego rodzaju zasłon zewnętrznych niezalecane jest stosowanie szyn elektrycznych, które są głównie dedykowane w przypadku zasłon wewnętrznych. Niemniej jednak nawet w przypadku klasycznych szyn należy zwracać uwagę na ich montaż w miejscu, gdzie nie przebiegają przewody elektryczne lub inne podobne instalacje. Istnieje także możliwość zastosowania działań wzmacniających - np. przewiązać tkaninę szarfą czy powiesić zasłony w sposób trwały.

Montaż bez inwazyjnych wierceń

Głównym rozwiązaniem w tym zakresie są tzw. karnisze rozporowe. Karnisz tego rodzaju zachowuje trwałość dzięki ścisłemu przyleganiu do sąsiadujących ścian. Ogranicza to opadnięcia karnisza nawet w przypadku zasłon o dużej wadze, choć tego typu rozwiązania stosowane są w szczególności w przypadku najlżejszych materiałów (np. lekkie firanki i białe zasłony) - dużo większy opór stawiany jest w przypadku listw lub karniszy klasycznych.

Wszystkie metody montaży zasłon tarasowych są indywidualnie dostosowywane do parametrów konstrukcyjnych oraz gustów klientów.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment