Jaki materiał na zasłony wybrać ?

Wybierając zasłony okienne, wielu z nas kieruje się głównie względami estetycznymi. Równie ważny powinien być jednak dla nas materiał, z jakiego firanka została wykonana. Które z tkanin warto polecić? Przede wszystkim należy zastanowić się, czego od zasłon oczekujemy. Czy mają one zaciemniać pomieszczenie, czy może wpuszczać do niego więcej światła? Czy mają posiadać zagniecenia, czy może powinny być gładkie?

Najpopularniejsze materiały na zasłony

Wśród tkanin na zasłony dużą popularnością cieszy się tiul, który jest zwiewny i subtelny, co daje wrażenie lekkości. Jeśli komuś zależy na ozdobnych, ale też mocnych i wytrzymałych zasłonach wówczas warto zdecydować się na żakard. Wielu ludzi chętnie sięga po aksamit. To materiał miękki i pokryty charakterystycznym meszkiem, który jednocześnie cechuje się odpornością i solidnością. Ciężko nie wspomnieć o jedwabiu, który ma właściwości hipoalergiczne. Ma także działanie termoregulacyjne, dzięki czemu zasłony grzeją w zimnie, a w lecie ochładzają pomieszczenie. Dość często wykorzystywanym materiałem na zasłony jest poliester - przede wszystkim dlatego, że dobrze się pierze i nie kurczy.

Jaki materiał na zasłony wybrać?

Jedną z głównych kwestii w wyborze zasłon jest ta, która dotyczy ich gramatury. Jaka gramatura materiału na zasłony jest optymalna? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, wynika ona z naszych potrzeb i wystroju wnętrza. Jeśli zależy nam, aby zasłony były zwiewne, ich gramatura powinna być niska. Wówczas warto sięgnąć po zasłony z aksamitu czy tiulu. Najczęściej są one wybierane do salonu. Z kolei w sypialni lepiej sprawdzą się zasłony zaciemniające. W tym przypadku gramatura tkanina powinna być wysoka. Idealny materiał na zasłony zacieniające to bawełna i welur. Warto zastanowić się, czy tkaniny powinny zawierać wzory bądź zagniecenia. Jeśli tak, warto rozważyć żakard. Osoba, która szuka materiał na zasłony, który się nie gniecie, powinna zwrócić uwagę na len, jedwab, len czy poliester.

Jak wybrać tkaninę na zasłony? To nie jest łatwa decyzja. Postawić na poliester na zasłony, a może jedwab? Najważniejsze, aby materiał miał właściwości, które nam odpowiadają. Różne typy zasłon będą pasować do innych pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, czy przepuszczają one światło. Jednych interesuje miękka, a innych szorstka tkanina. Ktoś stawia na cienki, a ktoś inny na gruby materiał na zasłony. Sprawdź jakie właściwości mają poszczególne tkaniny i zdecyduj, które z nich najbardziej Ci odpowiadają.

Chcesz odnowić swoje pomieszczenia i powiesić w nich kolorowe zasłony? Lubisz mieć wybór jeśli chodzi o firany i tkaniny zasłonowe? Nasz sklep z firanami Firany Ines oferuje firany z różnego materiału, dzięki czemu masz wybór. Słyniemy z produkcji zasłon, które są solidne i pięknie prezentują się wizualnie. Każda tkanina ma swoje zalety. Zastanów się, czy interesuje Cię cienki materiał na zasłony, czy może gruby i ciężki. Odmień wnętrze swojej kuchni, salonu lub sypialni, wybierając zasłony dobrej jakości.

Podziel się tym postem