Jakie zasłony do salonu wybrać?

Zasłony w salonie pełnią funkcje ozdobne, ale także wpływają na komfort życia, zapewniają bowiem kontrolę nad światłem, prywatnością i temperaturą w pomieszczeniu. Właściwie dobrane zasłony dodają salonowi wyglądu i nie tracą na swoich atrybutach związanych z funkcjonalnością. Jakie zasłony do salonu wybrać, aby połączyć te funkcje?

Lekkie czy zaciemniające?

Rozważając zakup zasłon, zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać. Zasłony z lekkiego, przepuszczającego światło materiału takiego jak bawełna czy len nadają wnętrzu powiewności, ale nie uchronią przed światłem słonecznym. Z kolei zasłony z gęstszego materiału, z podszewką lub z blackoutem, zaciemniające pomieszczenie, co czyni je właściwym rozwiązaniem w sypialniach czy pokojach, gdzie zależy nam na prywatności.

Warto również zwrócić uwagę na materiał zasłon pod kątem ochrony przed słońcem, zwłaszcza jeśli salon jest mocno nasłoneczniony. Zasłony z odpowiednimi właściwościami zapewnią komfortowe warunki, chroniąc jednocześnie przed promieniami UV.

Zasłony krótsze lub dłuższe

Krótsze zasłony kończące się powyżej parapetu lub na wysokości okna są popularne w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, gdyż eksponują okno i pozwalają na dostęp większej ilości światła naturalnego. Tego typu zasłony idealnie sprawdzają się w kuchni, łazience lub w małych pomieszczeniach.

Dłuższe zasłony, które sięgają do podłogi, są eleganckie, optycznie wydłużają okno i pomieszczenie, co jest szczególnie korzystne w salonach niskich sufitach. Zanim podejmie się decyzję, warto przymierzyć różne długości zasłon, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do całościowego stylu wnętrza.

Rodzaj mocowania- estetyczne i funkcjonalne rozwiązania

Kolejnym ważnym detalem jest wybór odpowiedniego mocowania zasłon. Mogą to być tradycyjne karnisze, nowoczesne rolety, żaluzje czy specjalne szyny. Wybierając sposób mocowania, zwróćmy uwagę na to, by był on praktyczny i estetyczny, wpisujący się w styl naszego salonu.

Co ważne, aby nadać zasłonom indywidualnego charakteru, możemy zdecydować się na dodatkowe elementy, takie jak lambrekiny, firanki czy kokardy. Te subtelne ozdoby podkreślą oryginalność i elegancję zasłon.

Styl klasyczny i nowoczesny

Jeżeli nasz salon jest utrzymany w stylu klasycznym, to zasłony pełnią w nim funkcję elementu ozdobnego, podkreślają elegancję wnętrza. W takim przypadku wybierajmy zatem zasłony z tkanin naturalnych, takich jak jedwab, aksamit czy koronka. Dla tego stylu idealne będą stonowane lub pastelowe kolory, które harmonijnie współgrają z klasycznymi meblami. Styl nowoczesny zaś cechuje minimalizm i prostota. Zasłony do salonu w tym stylu mają proste wzory i jednolite kolory, najlepiej w tonacjach neutralnych. Lekkie tkaniny, takie jak len czy bawełna, są idealnym wyborem.

Styl skandynawski, vintage i rustykalny

W popularnym stylu skandynawskim zasłony powinny być jasne i wpuszczające do wnętrza dużo światła. Wybierajmy zatem zasłony z tkanin naturalnych, delikatne i przewiewne. Pastelowe kolory lub stonowane odcienie szarości doskonale wpisują się w ten styl.

Styl vintage uwielbia za to przeszłość prosto z babcinych szaf, dlatego zasłony w tym stylu nawiązują do wzorów retro. Kwiatowe wzory czy geometryczne motywy z lat 60. czy 70. to typowe przykłady zasłon vintage.

Jakie zasłony do salonu pasują przy stylu rustykalnym? Otóż tak jak całość aranżacji, tak i zasłony powinny być zgodne z naturą. Odpowiednie będą tu tkaniny z lnu czy wełny. Kolory ziemi, jak brązy, beże czy zieleń, doskonale oddadzą klimat rustykalnego wystroju. Hafty, koronki i frędzle to dodatkowe elementy, które mogą urozmaicić zasłony w tym stylu.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment